Dlaczego klienci wybierają wiązary prefabrykowane zamiast więźby tradycyjnej?
Konstrukcja dachu jest jednym z kluczowych elementów budynku, a wybór odpowiedniej metody wiązania dachu ma duże znaczenie dla jego wytrzymałości, wyglądu i kosztów. Tradycyjna więźba, oparta na ręcznym wiązaniu drewnianych elementów, była przez wiele lat popularnym rozwiązaniem. Jednak obecnie coraz więcej klientów decyduje się na stosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych. Dlaczego?
Co charakteryzuje tradycyjną więźbę?
Tradycyjna więźba dachowa opiera się na użyciu drewna konstrukcyjnego, które zostaje związane specjalistycznymi łącznikami. Budowa więźby odbywa się bezpośrednio na placu budowy. Działanie to wymaga zaangażowania doświadczonego dekarza i potrzeby dostarczenia odpowiedniej ilości drewna – wysuszonego i zaimpregnowanego. Wykonanie solidnej i trwałej więźby jest bardzo czasochłonne. Cały proces może trwać nawet kilkanaście dni.
Wiązary dachowe – nowoczesna alternatywa
Z kolei wiązary prefabrykowane, znane również jako wiązary dachowe, są konstrukcjami wykonywanymi poza placem budowy. Umożliwia to nadanie im precyzyjnych kształtów i wymiarów, które są idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego projektu. Produkowane przez nas wiązary dachowe w Wielkopolsce są wykonywane przeważnie z drewna sosnowego, które jest klejone na zimno, aby uniknąć chłonięcia przez konstrukcję wilgoci.
Podstawowym atutem tego rozwiązania jest szybkość montażu – dzięki gotowym elementom prace na placu budowy przebiegają sprawnie i efektywnie. Co więcej, wykorzystanie materiałów wysokiej jakości oraz zaawansowanej techniki klejenia sprawia, że wiązary są nie tylko trwalsze, ale także lżejsze niż klasyczne więźby. Ułatwia to ich transport i montaż na dachu. Warto także wiedzieć, że produkcja wiązarów generuje mniej odpadów niż budowa tradycyjnej więźby.