Czy domy drewniane są ekologiczne?
Z roku na rok w budownictwie coraz silniej dochodzą do głosu koncepcje wspierające środowisko naturalne, a kolejne technologie zostają zastępowane przez procesy proekologiczne. Domy drewniane wciąż są w Polsce nowością, ale da się zauważyć, że powstaje ich coraz więcej. Jedną z przyczyn jest ewidentny wzrost świadomości dotyczącej przewagi naturalnego budownictwa nad tradycyjnym w zakresie produkcji materiałów, eksploatacji budynku i recyklingu elementów konstrukcyjnych po jego wyburzeniu.
Ekologia a budowa domu
Głównym zarzutem ekologów wobec światowego sektora budowlanego jest emisja ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery w ciągu roku. Ma to związek z procesami produkcyjnymi, składem samego materiału wykorzystywanego w budownictwie, dużym zapotrzebowaniem domu na energię i wreszcie problematycznymi odpadami budowlanymi. A jak to wygląda w przypadku naturalnych surowców? Budowa domu drewnianego nie wymaga intensywnego przetwarzania materiałów, więc produkcja komponentów jest znacznie mniej obciążająca dla środowiska. Właściwie zaprojektowany dom z drewna wykazuje się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, co pozwala na znaczną oszczędność energii. Staranne wykonanie to z kolei gwarancja długiej żywotności budynku.
Jakie są zalety wybudowania domu z drewna?
Trend ekologiczny łączy się ze zdrowym, zrównoważonym stylem życia. W tym kontekście trudno o materiał konstrukcyjny, który miałby korzystniejszy wpływ na zdrowie mieszkańców domu. Drewno gwarantuje optymalny mikroklimat, reguluje również poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki niemu rozwój bakterii, grzybów i roztoczy jest znacznie ograniczony. Budowa domu z drewna trwa o wiele krócej, ale warto zadbać o wysoką jakość stosowanego materiału, a montaż oddać w ręce doświadczonej ekipy.